icona

Naše hráčky na Majstrovstvách sveta vo Francúzsku

 
18.1.2010 | Spravodaj »  Foosballové turnaje,  | Reakcie (0)
 

V dňoch 7. až 11. januára sa západofrancúzske mesto Nantes stalo dejiskom najvýznamnejšieho turnaja v stolnom futbale, ktorého sa zúčatňujú mužské, ženské a po novom aj juniorské a seniorské tímy – Svetový pohár 2010. Tento turnaj je akýmsi vyvrcholením sezóny spolu so Svetovým finále, kde krajiny reprezentujú jednotlivci alebo dvojice, ktoré sa naň dokázali nominovať vďaka úspechom na medzinárodnej pôde, alebo sa stali víťazmi sezóny vo svojej vlastnej krajine.

Svetové finále 2010

Za Slovensko nastúpili do turnaja mužských jednotlivcov Pavol Kováčik (ZA) a Tomáš Klobušník (KE), a za ženy - jednotlivkyne nás reprezentovala Katarína Kliková (KE), všetci traja však prehrali hneď v prvom kole eliminácie. Juniorskému reprezentantovi Petrovi Gáborovi (TN) sa nepodarilo postúpiť z kvalifikácie. Nasledoval turnaj dvojíc, kde za mužov nastúpili už spomínaní Pavol Kováčik spolu s Tomášom Klobušníkom a Marek Vaňous (BA) s Jozefom Horčiakom (BA) za ženy Katarína Kliková s reprezentantkou 1. Dart Clubu Brezno Máriou Giertlovou a Nikola Plasgurová (ZA) s Renátou Mečlovou (BA), za juniorov  Peter Gábor s Tomášom Mauerom (PO) a Lucián Zaťko(TN) s Tomášom Nogom(PO). V tomto turnaji si už naši počínali lepšie ako v turnaji jednotlivcov, muži a juniori sa prebojovali do najlepšej 16ky, Nikola s Renátou zahrali najlepší výsledok v podobe 5. miesta a Katka s Máriou skončili na 9. mieste.

Stručné vyjadrenie Márie Giertlovej o jej účinkovaní v turnaji ženských dvojíc:

„Prvé dva zápasy v kvalifikácii nás čakali skúsené hráčky TOP 5ky svetového rebríčka a to Holanďanka Tessa Otten- Kerkhof s Mechtilde Wijers a  vedúca žena svetového rebríčka Šárka Holomoucká s Andreou Maratovou. Oba zápasy boli vyrovnané a veľmi napínavé. Katka zahrala veľmi dobre v útoku,  ja som zabrala v obrane a to nám zaručilo výhru 7:4 proti obidvom dvojiciam. Tretí zápas nás čakali anglické hráčky Jody Walding s Alina Darragh, kde sa nám podarilo vyhrať tesne 7:6. Ďalší zápas bol tiež proti skúseným Nemkám Asimenie Kiroglou a Sabine Steinlechner, kde mali Nemky značne navrch a vyhrali hladko 7:2. Sklamané z tejto prehry sme nastúpili proti dánskym reprezentantkám Louise Mortensen a Anne Rosenmai. Los určil, že sa bude hrať na ich domácom stole Bonzini, na ktorom nemáme veľa skúseností. Nedávali sme tomu veľkú šancu, no nevzdali sme sa a nakoniec sa nám podarilo vyhrať  7:5. Ďalej nasledoval zápas proti Belgičankám Peggy Lefebvre a Tina Decraemer, ktoré mali domáci stôl tiež Tecball. V tomto zápase sme mali strašnú smolu a do brány popadalo veľa náhodných gólov, ktoré Belgičanky určite zrovna netrénovali a vyhrali 7:3. Posledný zápas v kvalifikácii nás čakali Japonky Norie Seto a Ayako Yamada na stolíku Tornado, ktoré sme porazili 7:4. Po 6 výhrach a 2 prehrách sme do eliminačnej časti postupovali z 9. miesta. Tam nás čakali anglické reprezentantky Sarah Brice a Hannah Ramlee. Eliminácia sa  líši systémom hry, a to že sa už nehrá jeden set na vylosovanom stole, ale hrá sa na tri víťazné sety do 5 vstrelených gólov striedavo na domácich stoloch oboch súperiacich dvojíc. Prvý set nášho zápasu sa hral na našom domácom stolíku a podarilo sa nám ho vyhrať 5:1. Potom sme prešli na ich stôl Garlando, kde to bolo tesnejšie a napokon sme dosť nešťastne prehrali 4:5. Snažili sme sa na to nemyslieť, keďže sme šli na náš domáci stôl  no aj tam sa podarilo Angličankám vyhrať 5:3. Vedeli sme, že ak chceme vyhrať, musíme zabrať a vyhrať set na ich stolíku, no aj napriek tomu, že sme viedli 4:3 sa nám to nepodarilo a prehrali sme 4:5.“

World cup 2010

Nasledujúci deň bol naplánovaný začiatok turnaja World Cup 2010. Slovensko do tohto turnaja postavilo mužský tím, ktorý tvorili: Pavol Kováčik, Tomáš Klobušník, Jozef Horčiak, Marek Vaňous, Marek Vovčík (BA), Juraj Čorba (KE) a Ľudovít Nastišin (KE); ženský tím: Katarína Kliková, Renáta Mečlová, Nikola Plasgurová, Mária Giertlová, Miroslava Giertlová a Miroslava Kolesárová( všetky tri 1. Dart Club Brezno); juniorský tím: Peter Gábor, Lucián Zaťko, Tomáš Mauer, Tomáš Noga.  Rozlosovanie tímov do skupín prebehlo mesiac pred začiatkom turnaja. Muži dostali vcelku ľahkú skupinu, v ktorej ich čakalo Švajčiarsko, Portugalsko a Španielsko. My sme mali už menšie šťastie a v skupine sme sa museli potrápiť s Češkami, ktoré sú jedny z najlepších hráčok na svete, s Belgičankami a s Rakúšankami, takisto hráčky z popredných miest svetového rebríčka. Aj juniori mali smolu a ocitli sa tak v skupine so silnými Čechmi, s Rakúskom, s Talianskom, s Nemeckom  a s Indiou.

Turnaj World CUP 2010 sa oficiálne začal vo večerných hodinách otváracím ceremoniálom a predstavovaním všetkých tímov. My sme však už mali odohraný zápas proti Češkám, ktorý skončil prekvapivo našou výhrou. Ako domáci stôl sme si vybrali Tornado, na ktorom síce nemáme tak veľa skúseností, ale nakoniec sa to ukázalo ako šťastná voľba. Češky si vybrali Garlando, ktoré my zo všetkých stolov ovládame najlepšie, takže sme si verili. Úvod do zápasu však nebol celkom priaznivý, keď sa mne nepodarilo vyhrať nad Silviou Vávrovou, čím sme stratili hneď dva body, no našťastie naše baby bojovali a Mária Giertlová s Katkou Klikovou v zápase proti Tereze Penzovej a Lenke Šárkovej získali dva body naspäť, jeden získala Mirka Giertlová s Renátou Mečlovou proti Pavlíne Bartošovej a Andrei  Maratovej a Nikola Plasgurová ďalšie dva v zápase proti Šárke Holomouckej a víťazstvo bolo naše. Na druhý deň sme hrali už o desiatej proti Rakúšankam, ktoré mali tak ako Češky, stôl Garlando. Pri nich sme si ale verili menej, vzhľadom na to, že Garlando je stôl rakúskej značky a bolo nám jasné, že to bude omnoho náročnejšie ako proti českým reprezentantkám. Obavy sa však hneď vytratili, keď sa nám s Mirkou G. podarilo získať hneď dva body výhrou dvoch setov proti Eve Auinger s Yasmin Gravogl. Renáta v jednotlivcoch uhrala jeden bod v zápase proti Cathrin Fronthaler, v dvojiciach sa Majke s Nikolou podarilo vyhrať ďalšie dva sety proti Daniele Rosicky s Carinou Humpelstoetter, Katka uhrala ešte jeden bod proti Marisse Kobler a my sme tak vyhrali druhý zápas v skupine. Z nej postupujú dva tímy s najvyšším počtom bodov a tak nám bolo jasné, že postúpime spolu s Belgickom. Dôležité ale bolo, z ktorého miesta sa nám podarí postúpiť. Ak by sme skupinu vyhrali, dostali by sme v pavúku Anglicko, ktoré bolo pre nás lepšou voľbou ako Francúzsko, To nám hrozilo pri postupe z druhého miesta. Francúzky mali ako domáci stôl Bonzini, na ktorom nik nevie hrať lepšie ako samotní Francúzi a tak šanca na výhru nad nimi by bola minimálna. Na víťazstvo v skupine nám stačila remíza s Belgičankami, čo zo začiatku znelo vcelku jednoducho, no belgické reprezentantky zrejme tiež vedeli, že im hrozí po prehre s nami francúzsky tím a tak bojovali ako sa len dalo. Ani sme sa nenazdali a už sme prehrávali 1:4, bolo nám treba tri body na to, aby sme zahrali remízu, čo znamenalo, že ja s Mirkou G. sme museli získať jeden bod a Katka v jednotlivcoch vyhrať obidva sety. Hrozba stolu Bonzini bola ale tak veľká, že sme zabojovali a hlavne zásluhou Mirky G. a jej nechytateľným strelám z obrany sme získali potrebný bod a takisto aj Katke sa podarilo vyhrať obidva sety a my sme sa mohli tešiť z remízy nad Belgickom a teda víťazstvom v skupine.

Nasledovala eliminácia a teda zápas proti Angličankám. Výhra nad nimi nám zaručovala tretie miesto, čo by bol najväčší úspech v ženskom foosballe na Slovensku. Zrejme podobne to cítili aj anglické hráčky, lebo dve hodiny pred zápasom strávili na našom domácom stolíku a poctivo trénovali. Popoludní začali všetky zápasy  eliminačnej fázy a tak aj naši muži, ktorým sa tiež podarilo vyhrať ich skupinu, hrali zápas proti Írom a nemohli nás prísť povzbudiť. Systém hry bol iný ako v kvalifikácii. Remíza nebola možná a tak sa hralo najprv na ich stolíku, potom na našom a v prípade nerozhodného stavu sa striedalo po dvoch vstrelených góloch.

Prvý zápas som hrala ja s Mirkou G. proti Sarah Brice a Emily Knox. Zo začiatku to vyzeralo vcelku jednoznačne, keď sa nám ich podarilo poraziť na ich stolíku, no im sa zas podarilo vyhrať set na našom a tak sme začali hrať striedavo na oboch stoloch. Po napínavom zápase sme sa z prvého, veľmi cenného bodu tešili my. Ďalší zápas hrala Katka proti Jody Walding. Katka mala v celom zápase jasne navrch, no Jody to dotiahla až do tretieho legu, v ktorom pokračovala nie veľmi peknou hrou, vďaka ktorej to dotiahla do víťazného konca. Bolo 1:1 a zápas pokračoval dvojicami. Za nás nastúpila Renáta Mečlová s Majkou Giertlovou proti Hannah Ramlee a Alina Darragh. Znovu  sme dokázali našu prevahu a vyhrali sme. Už nám chýbal len jeden bod k vytúženej medaile. Nika Plasgurová to vedela a o to to bolo pre ňu ťažšie, čo sa zrejme podpísalo aj na výsledku. Racy Mayya tak získala pre svoj tím veľmi potrebný bod a tak bolo zrazu 2:2 a museli sa hrať extra dvojice.  Tie sa hrajú na jeden set do 7 a rozhoduje hlavne psychika. Do zápasu nastúpila Nika s Mirkou Giertlovou proti Jody Walding s Racy Mayya. Hneď v úvode naše baby zavelili do útoku a tak bolo 3:0 pre nás, no potom dlho nič. Napätie okolo stola sa dalo krájať, medzitým prišli aj naši muži no ani to nám nepomohlo. Jody sa pripomenula svojou hrou z päťky a my sme veľmi nešťastne prehrali rozhodujúci zápas.  Na anglickej strane zavládla obrovská radosť a u nás veľký smútok. No uvedomili sme si, že sme dokázali toho hrozne veľa. Mohli sme byť na seba právom hrdé, veď  5. miesto tiež nie je na zahodenie. Zostáva nám už len čo to vylepšiť a tešiť sa na nasledujúcu sezónu. Našim mužom sa podarilo vyhrať nad Írmi a ďalším súperom bolo Belgicko s najlepším mužom na svete Fredericom Colignonom. Naši nemali veľa šancí a žiadne prekvapenie sa ani nekonalo. A tak aj mužská časť našej reprezentácie skončila na piatom mieste. Juniorskí reprezentanti po postupe zo skupiny natrafili v pavúku na veľmi dobre zohratých Holanďanov, čo bolo pre nich tiež osudným a tak sa aj oni umiestnili na piatom mieste.

Bol to veľmi náročný turnaj a nám zostal deň voľna na oddych pred dlhou cestou domov na Slovensko. Na každom z nás boli badať známky únavy, smútku ale určite aj nadšenia. Za seba môžem tvrdiť, že som bola veľmi spokojná aj keď nám medaila unikla v podstate o jeden gól. Som rada, že som sa zúčastnila a za to patrí vďaka hlavne 1. Dart Clubu Brezno , ktorý nás finančne podporuje. Taktiež vďaka patrí babám z tímu a organizátorom celej výpravy Marekovi Vaňousovi a Jozefovi Horčiakovi.


Miroslava Kolesárová

 

 

 
 

Reakcie:

Pridať reakciu:
Reakcie moderujeme aby sme zabránili spamu. To znamená, že sa vaša reakcia nemusí zobraziť hneď po pridaní.
Meno:

Email: (bude zobrazený)
Reakcia:
CAPTCHA ImageReload Image Kontrolný reťazec: