icona

ITSF WORLD CUP 2015

 
8.5.2015 | Spravodaj »  Foosballové turnaje,  | Reakcie (0)
 

V dňoch 5.4.2015 sa v talianskom Turíne, európskom meste športu 2015, konali Majstrovstvá sveta v stolnom futbale. Pre stolných futbalistov ide o najväčšiu udalosť sezóny a v nominácii slovenskej reprezentácii nechýbali ani zástupcovia nášho mesta Brezna.

Za účasti hráčov zo 40 krajín sveta sa v priebehu týždňa hrá niekoľko rôznych disciplín a brezniansky hráči boli vybraní ako súčasť ženských a mužských tímov do súťaže národov.

Torino 2015

Fotogalériu z Majstrovstiev sveta nájdete TU

V turnaji národov žien sa predstavili hneď tri reprezentatntky Brezna, menovite Mirka Giertlová, Majka Giertlová a Mirka Kolesárová. Dievčatá doplnené o spoluhráčky z Košíc a Bratislavy začali turnaj kvalifikáciou. V tej postupne remizovali, vyhrali a prehrali. Do pavúka postupovali z 3. Miesta v skupine, čo im prisúdilo hneď v úvodnom zápase favorizované švajčiarky. Baby sa nezľakli, tvrdo bojovali a až v napínavom závere sa rozhodlo, že ďalej v turnaji bude pokračovať švajčiarsky výber. Naše reprezentanky tak obsadili pekné konečné 9. Miesto.

Breznianske farby hájila Mirka Kolesárová aj v ďalšej disciplíne. Tentoraz v ženských dvojiciach, v ktorých bojovala po boku s Katkou Klikovou z Košíc. Úspešne sa im podarilo postúpiť z kvalifikácie, no žreb k nim nebol milosrdný a hneď v prvom zápase vyraďovacej časti čelili víťazkám kvalifikácie. Rakúšanky Tabakovic, Scheurer splnili úlohu favo(ritiek) a tak sa slovenská dvojica umiestnila na konečnom 17.mieste.

V mužskej časti turnaja národov hrala naša reprezentácia v divízii II. Cieľom bolo postúpiť do prvej divízie, čo zaručovalo umiestnenie len na prvých dvoch priečkach turnaja. Chalani z Brezna Ján Ambros a Lukáš Porhajaš figurovali v súpiske len ako náhradníci, pretože do Turína išla celá slovenská špička. No ako sa neskôr ukázalo, museli byť stále pripravení zasiahnuť do turnaja,ale o tom v najbližších riadkoch.

Účasť národných tímov z roka na rok rastie a rastie aj ich kvalita a preto sa v kvalifikácii objavilo až 16 tímov, kde nebezpečných súperov bolo veľa. Či už to boli hlavne domáci taliani, poliaci, španieli no aj mnoho ďalších tímov. Z kvalifikačnej skupiny postupovali tri najlepšie tímy a tak sa slovenský tím snažil si vybudovať čo najlepšiu pozíciu do pavúka. Postupne sa stretol náš tím s Čínou, Fínskom a Litvou. Vďaka jednému stratenému zápasu sa išlo do pavúka z druhehé miesta, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako veľká výhoda.

Vo vyraďovacej fáze si slováci na úvod poradili so slabším Rumunskom a len potom sa začala zábava a tuhé boje.

Prvý vážny súper bolo Slovinsko. Súper, ktorý ma v tíme veľa nevyspytateľných a kvalitných hráčov. Dal sa čakať vyrovnaný a napínavý súboj, keďže každý z tímov mal iný hrací stôl. Vďaka kolektívnemu výkonu, lepším jednotlivcom a napínavému záveru sa z víťazstva tešilo Slovensko, na ktoré už v semifinále čakala ruská zborná.

Na prvý pohľad nenápadný, v jednoduchých  bielych tričkách hrajúci , ruský tím nevzbudzoval rešpekt, no už len dostať sa do semifinále znamenalo, že to bude súper na vysokej úrovni. To sa v priamej semifinálovej konfrontácii potvrdilo, no najmä skúsenosti z veľkých turnajov a pevné nervy sa zaslúžili o to, že slovenský mužský tím postúpil po vyrovnanom zápase do finále.

Už isté druhé miesto splnilo prvý vytýčený cieľ a tým bol postup do vyššej kategórie. Slovenský tím si však mohol úspešný turnaj ozdbiť ešte čerešničkou na torte v podobe víťazstva celého turnaja. Proti nim sa však postavila reprezentácia skúseného a kvalitného Poľska. Len vďaka druhému miestu v kvalifikácii sa títo , dobre sa navzájom poznajúci súperi, nestretli už v semifinále a to najlepšie si schovávali na finále. Poliaci však do finále nastúpili do zápasu raketovým tempom. Podarilo sa im dokonale zaskočiť súpera a z ničoho nič bol stav zápasu 1:6 v neprospech Slovenska. Vo finále hrala aj breznianska dvojica, no napriek vyrovnanému zápasu, o ktorom rozhodovala jedna loptička nezískali ani jeden bod. Za nepriaznivého stavu sa však slováci vypli ku skvelému výkonu a keď Poľsku stačilo na víťazstvo získanie jedného legu, začali náskok súpera závratne znižovať. Za stavu 5:6 sme bola naša reprezentácia veľmi blízko vyrovnania, no kúsok šťastnejšiemu rivalovi a nášmu severnému susedovi sa podarilo finále dotiahnuť do víťazného konca.

Slovenská reprezentácia sa opäť vrátila do prvej svetovej divízie. Vďaka kvailtnej hre, výbornej atmosfére a kolektívnemu duchu sa Slovensko zaradilo tam , kam patrí, medzi svetovú špičku. Síce finále nevyšlo podľa predstáv, celý turnaj možno hodnotiť z pohľadu celej reprezentácie ako vydarený a úspešný. A nám neostáva nič iné, len sa tešiť na súboje na ďalších majstrovstvách sveta o dva roky v Nemecku.

Na záver patrí veľké poďakovanie 1.Dart Club Brezno za podporu, bez ktorej by príprava a účasť breznianskym hráčov na tomto skvelom turnaji boli veľmi náročné. ďakujeme !

 

Lukáš

 
 

Reakcie:

Pridať reakciu:
Reakcie moderujeme aby sme zabránili spamu. To znamená, že sa vaša reakcia nemusí zobraziť hneď po pridaní.
Meno:

Email: (bude zobrazený)
Reakcia:
CAPTCHA ImageReload Image Kontrolný reťazec: