icona

Ako hrať šípky

02.11.2009 | O nás
 

Šípkarsky šport

Hra šípky začala písať svoju históriu v Anglicku a v súčasnej dobe patrí medzi najrozšírenejšie športy. V prvých začiatkoch tejto hry sa prirodzene hralo na rôzne terče a obyčajne boli zhotovené z korku, mäkkeho dreva a podobne. Na začiatku tohto storočia sa začala táto hra etablovať so svojimi pravidlami ako šport, ktorý si do súčasnosti získal milióny priaznivcov. Takmer vo všetkých krajinách sa organizujú súťaže a majstrovstvá v hádzaní šípiek.

Keďže, aj na našom trhu sa objavuje tovar potrebný k tomuto športu, je prirodzené, že aj u nás sa organizujú rôzne súťaže a podujatia.

Medzi najaktívnejšie organizácie popularizujúce tento šport na Slovensku patrí 1. Dart club Brezno, ktorý tesne spolupracuje so Slovenskou Šípkarskou Federáciou ( SŠF ), ktorá je zároveň členom European Dart Union ( EDU ), čo je medzinárodná organizácia, ktorá zlučuje jednotlivé národné federácie a je poverená organizáciou medzinárodných podujatí ako sú napríklad Európsky pohár či Majstrovstvá Európy.

Elektronické šípky znamenajú revolúciu v tomto športe. Použitím elektroniky na vyhodnotenie výkonu hráča sa rozšíril počet hier a ich modifikácii, a tým sa hra stala príťažlivejšou. Veľa Ľudí si myslí, že šípky sú iba detská hra, kde vyhráva ten, čo sa trafí do stredu terča. Keby to bola pravda, ťažko by sa vysvetlilo „šialenstvo“, ktoré môže táto zábava spôsobiť.

Šípky možno hrať v každom veku a nie sú priestorovo, ani finančne príliš náročné, preto ich môže hrať ktokoľvek a prakticky, kdekoľvek – doma, v kancelárii,v klube, v pohostinstve a podobne. Slušnú hráčsku úroveň možno dosiahnuť rýchlo a vďaka jednoduchým pravidlám a rôznym typom hier môžu byť šípky strhujúcou zábavou. A nielen to ! Hra so šípkami je i vynikajúcou duševnou a fyzickou relaxáciou.

 

Základné pravidlá

 

  1. Umiestnenie terča : Vzdialenosť od stredu terča k zemi je 173 cm. V zdialenosť terča k čiare hodu je 237 cm.
  2. Terč a bodové hodnoty :

        SINGLE ( singl ) – bodová hodnota uvedená na okraji terča

   DOUBLE ( dabl ) – dvojnásobná hodnota

   TREBLE  ( tribl ) – trojnásobná hodnota

   OUTER RING – 25 bodov

   BULL ( Býčie oko ) – 50 bodov ( double 25 )

   Čierny okraj terča nemá žiadnu hodnotu.

  1. Aby sa rozhodlo, kto bude začínať hru, každý hráč hodí jednu šípku. Začínať bude ten, koho šípka ostala zapichnutá bližšie k stredu terča.
  2. Hráči hádžu tri šípky v každom vrhu.
  3. V každom vrhu sa počítajú iba tri šípky zapichnuté do bodovanej časti terča po odhodení poslednej šípky.

 

Tréning

Ak chce hráč hrať dobre a vyhrávať – a kto by nechcel – musí trénovať každý deň aspoň hodinu. Najprv sa treba snažiť zádzať šípky za sebou na akékoľvek miesto na terči. Tým sa naučíte opakovať hod. Potom sa treba snažiťdo kola od 1 do 20, tak sa naučíte mieriť. Ak sa nedáte odradiť, budete prekvapení ako sa vaša hra zdokonalí.

 

Postavenie

Musíte myslieť na to, že šípka je veľmi ľahká, vzdialenosť krátka a terč malý. Jediná cesta, ako byť presný, je zachovať počas hodu telo v kľude a nehybnosti, pohybovať iba predlaktím a zápästím. Takže stojte kľudne a nekývte sa. Vždy používajte rovnaké postavenie, ktoré je úplne uvoľnené, pohodlné a stabilné. Rovnováha je extrémne dôležitá a má obrovský vplyv na presnosť.

Pokiaľ hádžete pravou rukou – pravý bok je natočený k terču, pravá noha na ktorej je váha tela je vpredu a dotýka sa čiary hodu.

( Ľaváci samozrejme naopak ). Ľahký predklon, pefektná rovnováha.

Hod – hod je predovšetkým záležitosťou predlaktia a zápästia.

-          šípku je dobré držať za ťažiskom

 

 

Vybavenie

Pre dobrú hru je dôležitý výber šípiek. Telo šípky môže mať rôzny tvar. Možno rozlíšiť tri základné typy :

STRAIGHT ( rovný ) s váhou rozloženou po celej dĺžke

BARREL s ťažiskom koncentrovaným v prostriedku

TORPEDO s ťažiskom vpredu

 

Napoužívanejšie materiály pri výrobe šípiek sú mosadz a tungsten. Dobrí hráči používajú väčšinou šípky zo zliatiny tungsten. Táto zliatina umožňuje vyrobiť rovnako ťažké, ale o polovicu tenšie šípky než mosadzné, takže máte väčšiu možnosť ich umiestnenia na veľmi malej ploche terča.

Násadky a letky sú neodeliteľnou súčasťou sady šípiek. Ich výber je skutočne bohatý a mal by byť prispôsobený štýlu hodov tak, aby to hráčovi maximálne vyhovovalo. Násadky sú z rôznych materiálov – polykarbon, nylon, hliník atď. Letky sú väčšinou vyrobené na základe polyestérových materiálov v pestrejšej škále desingov. Ich výberom môže hráč prejaviť svoj vkus a osobnosť.

 

Hry

Na terči je možné hrať mnoho rôznych typov hier. Klasickou a už dlho všeobecne svetovo hranou hrou je „TOURNAMENT DARTS“ ( turnaj šípiek ). Uvádzame štandardné pravidlá, ktoré ale môžu byť mnoho krát podľa dohody hráčov a miestnych zvyklostí obmieňané. Takisto je to aj u ďalších uvedených typoch hier.

 

TOURNAMENT DARTS

  1. Každý hráč začína s 501 bodmi. Spôsob počítania je taký, že sa postupne odpočíta každá hodená hodnota.
  2. Každá hra sa nazýva „leg“. Každý zápas sa hrá na dva a viac víťazných legov.
  3. Víťazí ten, kto prvý dosiahne nulu.

      4.   K zakončeniu hry je potrebné hodiť double, ktorý presne zodpovedá hodnote zostávajúcej k nule. Býčie oko ( bull ) sa počíta ako double 25. Napríklad, ak hráčovi zostáva do konca 40 bodov, na víťazstvo v legu musí hodiť double 20.

5. Pokiaľ bodová hodnota prekračuje hodnotu zostávajúcu k nule, celý vrh sa nepočíta a hráčovi zostáva jeho bodová hodnota pred vrhom.

  1. Pri dohode hráčov sa môžu hrať varianty od 301, 501, 701 alebo 1001.